21.5 C
Tirana
Thursday, October 21, 2021
Ballina Kuriozitete Mëngjesi i veçantë i shkencëtarit Einstein, tre përbërës që nuk mungonin

Mëngjesi i veçantë i shkencëtarit Einstein, tre përbërës që nuk mungonin

- Advertisement -

GJERMANI– Kemi dëgjuar disa herë për mëngjesin e kampionëve sportiv por deri më tani nuk kemi dëgjuar për mëngjesin e mendjes.

Sipas një artikulli të publikuar në një media greke, kujdestarja e shtëpisë së familjes së shkencëtarit Albert Einstein, Herta Waldow në librin e saj të titulluar ‘Einstein at Home’ zbuloi mëngjesin që fizikani i famshëm hante çdo mëngjes.

Mësuesi hante gjithmonë vezë të skuqura, pothuajse çdo ditë. Të paktën dy, ai gjithashtu i shijonte veçanërisht kërpudhat, pasi i hante tri herë në ditë.”-shkruan Waldow në libër.

Mëngjesit të tij nuk i mungonte mjalti, të cilin sipas librit, ai e porosiste me shumicë në mënyrë që ai të kishte mjaftueshëm dhe të mos mbetej asnjë ditë pa të. Kështu, pavarësisht prejardhjes së tij, ai nuk zgjodhi ta fillonte ditën me vezë dhe ushqime të ftohta. Nuk është për t’u habitur, përkundër faktit se ka raporte për ngrënien e mishit në lidhje me dietën e Ajnshtajnit, në vitet e fundit të jetës së tij ai u bë një vegjetarian i rreptë.

Albert Einstein lindi në Gjermani. Një mëngjes gjerman shpesh përmban vezë, patate, krepa, proshutë dhe salcice. Prindërit e tij, natyrisht, ishin me origjinë hebraike, gjë që teorikisht mund të ndikonte në zakonet e tij të të ngrënit. Në një mëngjes hebraik ne mund të gjejmë patate ngjyrë kafe, salcice, fasule, kërpudha, vezë dhe bukë të skuqur.

(d.a/dosja.al)

The post Mëngjesi i veçantë i shkencëtarit Einstein, tre përbërës që nuk mungonin appeared first on Dosja AL.

- Advertisement -

Most Popular