10.5 C
Tirana
Thursday, October 21, 2021
Ballina Kuriozitete Gjysmë shekulli nga marshi i paqes i John Lennon, sekreti pas këngës...

Gjysmë shekulli nga marshi i paqes i John Lennon, sekreti pas këngës “Imagjinoni”

- Advertisement -

MBRETËRI E BASHKUAR – Më 11 tetor 1971, albumi i titulluar “Imagine”, pra imagjino i përkthyer në shqip, u lëshua si një single në Mbretërinë e Bashkuar dhe njërëzit u “dashuruan” me të.

Sipas Tanea, që atëherë, kënga është përshtatur shumë herë nga këngëtarët dhe grupet si Queen, Stevie ëonder dhe Lady Gaga.
Himni i këngës u bazua në një ide të partnerit të John Lennon, Yoko Ono, i cili, edhe pse pas shumë kohësh, që nga viti 2017 ka dalë në skenë si kompozitori i saj së bashku me ish-pjesëtarin e Beatle.

Në përmbledhjen e poezive të Yoko Ono me titull “Grejpfrut” ekziston vargu “Imagjinoni retë që pikojnë”, i cili konsiderohet të ketë qenë shkas për të famshmen “Imagine”, mesazhi i së cilës i dedikohet paqes.

“Imagjinoni që nuk ka shtete, asgjë për të cilën ju duhet të vrisni ose të vriteni,” thotë kënga në strofën e dytë.

Qysh në vitin 1971, Lennon propozoi atë për të cilën organizatat apo lëvizjet e ndryshme si Rrjeti Pa Kufi po bëjnë thirrje sot, duke folur për një botë pa kufij.

“Ju mund të thoni që jam ëndërrimtar, por nuk jam i vetmi”, thotë Lennon në këngë duke u paraprirë kritikave.

Në një intervistë me revistën Playboy në 1980, pak ditë para se të vritej nga një tifoz psikopat para ndërtesës ku jetonte në Nju Jork, John Lennon tha për vargun “imagjinoni se nuk ka fe” që ai imagjinoi një botë pa doktrina fetare dhe pa polemika të llojit: Zoti im është më i mirë se i juaji.

Ish- pjesëtari i Beatle më vonë pranoi se propozimet e tij kishin të bënin me komunizmin. “Është në thelb për manifestin komunist, megjithëse nuk do të thosha se jam komunist ose anëtar i një lëvizjeje“, tha ai për revistën amerikane.

“Imagjinoni” është një këngë e përjetshme që jep shpresë në kohë të vështira për një botë më të mirë. Ende dëgjohet, luhet dhe këndohet në të gjithë botën, veçanërisht e dashur për adoleshentët dhe studentët.

(m.k/dosja/al)

The post Gjysmë shekulli nga marshi i paqes i John Lennon, sekreti pas këngës “Imagjinoni” appeared first on Dosja AL.

- Advertisement -

Most Popular