21.5 C
Tirana
Thursday, October 21, 2021
Ballina Ballina Zbulohet ‘lista e zezë’ e fshehtë e Facebook, nga Adolf Hitleri te...

Zbulohet ‘lista e zezë’ e fshehtë e Facebook, nga Adolf Hitleri te grupet muzikore e kartelet e drogës (Lista)

- Advertisement -

Lista e sapo e rrjedhur në Facebook e ‘individëve dhe organizatave të rrezikshme’ ka mbi 4,000 shënime. Midis tyre janë subjekte të sanksionuara nga SHBA si terroristë, kartele, grupe milicie, grupe mafioze si dhe disidentë.

Dokumenti prej 100 faqesh u mor dhe u botua të martën nga Intercept, i cili vuri në dukje se ‘pothuajse të gjithë dhe gjithçka në listë konsiderohen një armik ose kërcënim nga Amerika ose aleatët e saj’, dhe mbi gjysma përbëhet nga terroristë të dyshuar të huaj.

Gati 1.000 regjistrime në pjesën e terrorizmit të listës janë nga Terroristët Globalë të Përcaktuar Veçanërisht (SDGT), një listë sanksionesh e mbajtur nga Departamenti i Thesarit i SHBA-së. Anëtarët e Shtetit Islamik (IS, ish-ISIS) dhe Al-Kaeda janë renditur së bashku me Hamasin dhe Hezbollahun, talebanët, militantët Houthi të Jemenit si dhe entitetet e lidhura me Trupat e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC).

Partitë Komuniste të Indisë dhe Filipineve janë gjithashtu në listë, siç është Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e caktuar nga Turqia si një organizatë terroriste – por jo nga SHBA. Emra të tjerë të shquar përfshijnë kultin japonez të vdekjes Aum Shinrikyo dhe Atomwaffen Division, një grup supremacist i bardhë amerikan i ekspozuar kohët e fundit si i mbështetur fshehurazi nga FBI.

Kategoria e krimit të organizuar liston në mënyrë të parashikueshme bandat kryesore amerikane të rrugëve Crips, Bloods dhe Latin Kings; Kartelet meksikane të drogës si Sinaloa, Tijuana dhe Los Zetas; një numër bandash të krimit të organizuar brazilian si dhe Mara Salvatrucha, MS-13 famëkeqe.

Gjërat bëhen interesante kur arrihet në kategorinë ‘Grupi i urrejtjes’, ku krahas nazistëve të Luftës së Dytë Botërore ka dhjetëra grupe muzikore si Knights Templar International, Proud Boys dhe Batalioni Azo-Neo-nazist i Ukrainës. Në kategorinë ‘Lëvizja Sociale e Militarizuar’ janë Forca e Sigurisë 3 Për qind dhe Lëvizja Boogaloo, por edhe Milicia e Panterës së Zezë. Lista përmban dhjetëra emra grupesh të panjohura, duke përfshirë Bay Watch Militia e  Hillbilly Militia Squad.

Milicia Anti-Komuniste, Milicia Anti-Terroriste, Milicia Anti-Trump dhe Organizata e Milicisë Anti-antifa të Ëisconsin janë renditur pikërisht pranë njëri-tjetrit, dhe kjo është vetëm në seksionin “A”.

Kategoria e individëve përfshin personazhe historikë si diktatori nazist Adolf Hitler dhe aleati i tij italian Benito Mussolini, por edhe Elliot Rodger, themeluesi i Proud Boys, Gavin McInnes (i listuar si “McGinnes”), komandanti i Batalionit Azov, Andriy Biletsky, aktivisti britanik Tommy Robinson dhe komentatori amerikan i internetit, Nickholas Fuentes, ndër të tjera.

Publikimi i listës së zezë të Facebook vjen ndërsa platforma e mediave sociale e Mark Zuckerberg e gjen veten në shënjestër të një fushate presioni nga media korporative dhe politikanët në SHBA, duke pretenduar se nuk ka bërë sa duhet për të “mbrojtur demokracinë”.

Ish-punonjësja Frances Haugen dëshmoi në Senatin amerikan javën e kaluar në rolin e një informatoreje në lidhje me keqbërjet e supozuara të Facebook. Një tjetër ish-punonjëse, Sophie Zhang, po bën intervistat e po jep dëshmitë e saj këtë javë.

Përgatiti për Hashtag.al, Klodian Manjani

The post Zbulohet ‘lista e zezë’ e fshehtë e Facebook, nga Adolf Hitleri te grupet muzikore e kartelet e drogës (Lista) appeared first on Hashtag.al.

- Advertisement -

Most Popular