7.5 C
Tirana
Wednesday, December 1, 2021
Ballina Fast Food Microsoft drejt mbylljes së LinkedIn në Kinë, sfiduese të veprosh me shtetin

Microsoft drejt mbylljes së LinkedIn në Kinë, sfiduese të veprosh me shtetin

- Advertisement -

Microsoft po mbyll rrjetin e tij social, LinkedIn, në Kinë, duke thënë se të qenit në përputhje me shtetin kinez është bërë gjithnjë e më sfiduese.

Vjen pasi faqja e rrjeteve të karrierës u përball me pyetje për bllokimin e profileve të disa gazetarëve.

LinkedIn do të nisë një version të faqes vetëm për punë, të quajtur InJobs, më vonë këtë vit.

Por kjo nuk do të përfshijë një burim social ose aftësinë për të ndarë ose postuar artikuj.

Nëndrejtuesi i lartë i LinkedIn Mohak Shroff shkroi në blog: “Ne po përballemi me një mjedis operativ shumë më sfidues dhe kërkesa më të mëdha të pajtueshmërisë në Kinë.”

LinkedIn kishte qenë platforma e vetme e madhe perëndimore e mediave sociale që vepronte në Kinë.

Kur filloi atje, në 2014, ajo kishte rënë dakord t’i përmbahej kërkesave të qeverisë kineze për të operuar atje, por gjithashtu premtoi se do të ishte transparente në lidhje me mënyrën se si zhvillonte biznes në vend dhe tha se nuk pajtohej me censurën e qeverisë.

Kohët e fundit, LinkedIn renditi në listën e zezë disa llogari gazetarësh, përfshirë ato të Melissa Chan dhe Greg Bruno, nga uebfaqja e saj me bazë në Kinë.

Bruno, i cili ka shkruar një libër që dokumenton trajtimin e Kinës ndaj refugjatëve tibetianë, i tha Verdiktit se nuk ishte i habitur që Partisë Komuniste Kineze nuk i pëlqeu, por ishte “i tronditur që një kompani amerikane e teknologjisë po i përmbahet kërkesave të një qeverie të huaj”.

Senatori amerikan Rick Scott e quajti këtë veprim një “qetësim bruto dhe një akt nënshtrimi ndaj Kinës Komuniste”, në një letër drejtuar shefit ekzekutiv të LinkedIn Ryan Roslansky dhe shefit të Microsoft Satya Nadella.

The post Microsoft drejt mbylljes së LinkedIn në Kinë, sfiduese të veprosh me shtetin appeared first on Hashtag.al.

- Advertisement -

Most Popular