7.5 C
Tirana
Wednesday, December 1, 2021
Ballina Fast Food Facebook do punësojë 10.000 inxhinierë në BE për të realizuar vizionin e...

Facebook do punësojë 10.000 inxhinierë në BE për të realizuar vizionin e tij të raporteve virtuale 3D

- Advertisement -

Facebook ka njoftuar një përpjekje të madhe rekrutimi në BE, me planet për të punësuar 10,000 njerëz në pesë vitet e ardhshme për të ndihmuar në ndërtimin e ‘metaverse’ të tij, një botë virtuale të ndërlidhur ku njerëzit do të luanin, punonin dhe blinin.

“Ndërsa fillojmë udhëtimin për të sjellë në jetë metaverse, nevoja për inxhinierë shumë të specializuar është një nga përparësitë më urgjente të Facebook,” tha gjiganti amerikan i teknologjisë në një postim në blog të dielën. BE-ja është vendi i përsosur për të kërkuar punonjës të tillë të aftë, pasi ‘talenti evropian është udhëheqës botëror’, shtoi ai.

“Evropa është jashtëzakonisht e rëndësishme për Facebook,” këmbënguli kompania, duke thënë se do të punojë me qeveritë brenda bllokut për të ‘gjetur njerëzit e duhur dhe tregjet e duhura për ta çuar këtë nismë përpara’.

Përpjekja për rekrutim do të përqëndrohet në vende të tilla si Gjermania, Franca, Italia, Spanja, Polonia, Holanda dhe Irlanda. Të punësuarit do të kenë për detyrë të zhvillojnë atë që Facebook e quan ‘një fazë e re e përvojave virtuale të ndërlidhura duke përdorur teknologji si realiteti virtual dhe i shtuar’.

Drejtori ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg së pari ndau vizionin e tij për ‘metaverse’ në korrik. Ajo do të bëhet një botë dixhitale ku shumë njerëz do të jenë në gjendje të kryejnë ndërveprime të ndryshme me njëri-tjetrin në një mjedis plotësisht 3D.

Menjëherë pas kësaj, kompania zbuloi aplikacionin e saj të realitetit virtual, Horizon Workrooms, për kolegët për të mbajtur takime pune në VR, duke e përshkruar atë si hapin e parë drejt ‘metaverse’.

Facebook nuk është lojtari i vetëm i madh në tregun e teknologjisë që kërkon të krijojë versionin e tij të një metaverse, me projekte të ngjashme të ndjekura nga Microsoft, Roblox, Epic Games dhe kompani të tjera.

The post Facebook do punësojë 10.000 inxhinierë në BE për të realizuar vizionin e tij të raporteve virtuale 3D appeared first on Hashtag.al.

- Advertisement -

Most Popular