7.5 C
Tirana
Wednesday, December 1, 2021
Ballina Fast Food SpaceX do e bëjë Elon Musk-un trilionerin e parë në botë –...

SpaceX do e bëjë Elon Musk-un trilionerin e parë në botë – Morgan Stanley

- Advertisement -

Elon Musk së shpejti mund të bëhet trilioneri i parë në botë, pasi projektet e drejtuara nga biznesmeni, si Tesla dhe SpaceX, po përjetojnë rritje të shpejtë, thotë Morgan Stanley.

Megjithëse makinat Tesla, të prodhuara në sipërmarrjen e automjeteve elektrike të Musk, kanë fituar popullaritet të paparë, do të jetë SpaceX që do t’i japë atij statusin e trilionerit, sipas bankës së investimeve Wall Street.

Suksesi i SpaceX i atribuohet projekteve të vazhdueshme që përfshijnë NASA -n. Misioni i kompanisë për të kolonizuar Marsin është ende në vend, pasi ajo vazhdon të dërgojë satelitë për mbledhjen e të dhënave.

Më parë, Musk njoftoi planet për të dërguar një milion njerëz në Mars deri në vitin 2050 me shpresën përfundimtare të krijimit të një ‘qyteti të vetëqëndrueshëm’ atje, nëse Toka bëhet e pajetueshme. Kompania e tij po përpiqet gjithashtu të kuptojë nëse rëra marsiane është mjaft e fortë për t’u përdorur si material ndërtimi.

Sidoqoftë, plani ambicioz për të zbritur në Mars nuk është i vetmi projekt i zhvilluar nga SpaceX. Kompania ‘po sfidon çdo nocion të paramenduar të asaj që është e mundur dhe në kornizën kohore të mundshme, në drejtim të raketave, automjeteve të lëshimit dhe infrastrukturës mbështetëse’, tha Adam Jonas i Morgan Stanley, siç citohet nga Bloomberg.

Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, korporata e eksplorimit të hapësirës përbën vetëm 17% të pasurisë neto të Musk prej mbi 240 miliardë dollarë. Në fillim të këtij muaji, kompania u vlerësua në 100 miliardë dollarë si pjesë e shitjes së aksioneve dytësore.

Arsyeja kryesore për pasurinë neto të Musk është Tesla, e cila përbën 74% të vlerës së ndërmarrjes së tij, e cila arrin 1.14 trilion dollarë.

The post SpaceX do e bëjë Elon Musk-un trilionerin e parë në botë – Morgan Stanley appeared first on Hashtag.al.

- Advertisement -

Most Popular